¤ 7 Adımda Arkadaşa Hediye Seçme Rehberi

1. Arkadaşın İlgi Alanını Öğren

Eğer arkadaşımız kedileri seviyorsa ona oyuncak bir köpek almanın pek bir anlamı yoktur. Eğer çok yakın arkadaşımız ise muhtemelen neyi sevdiğini neyi sevmediğini biliyoruzdur. Ama eğer yeni arkadaş olduğumuz birine hediye almayı planlıyorsak o zaman facebook hesabına veya başka sosyal hesaplarına bakarak paylaşımlarından bir şeyler yakalayabiliriz. Bu yeterli değil ise diğer arkadaşlarıyla veya ailesi ile iletişime geçerek onlardan gerekli fikirleri alabiliriz. Yahut da direk olarak kendisine sorabiliriz. Ona şimdiye kadar alınan en iyi hediyenin ve en kötü hediyenin ne olduğunu sorarak bir fikir sahibi olabiliriz. Tek yapmamız gereken arkadaşımıza dair ufak bir araştırma yapmak.

 

2. Bir Bütçe Belirle

Kuralımız şu: Daha yakın ve daha eski arkadaşlarımız için daha çok bütçe ayırmak. Bu arkadaşımıza bir araba almamızı gerektirmiyor tabi ki. Ama çok yakın bir arkadaşımız değilse de çok pahalı bir hediye almamıza gerek yok. Bir anahtarlık, not defteri veya tükenmez bir kalem bütçesi çok olmayan ideal bir hediye olabilir. Arkadaşımız için basit bir hediyeyi kendimiz de hazırlayabiliriz. Biraz yaratıcılığımızı ortaya koyarak hazırlayacağımız bir hediye hem zamanımızı hem de enerjimizi ortaya koyduğumuz için arkadaşımızı çok mutlu edecektir.

 

3. Yanına Bir Yardımcı Bul

Hediye alırken yanımızda birisini bulundurmalıyız. Yanımızdaki yakın bir arkadaşımız ise bize seçim yapmakta yardım edebileceği için daha iyi bir sonuca ulaşırız. Bazı zamanlarda hediye sitesinde gezinirken çok fazla seçenek olduğundan seçim yapmakta zorlanabiliriz. Yanımızdaki arkadaşımız bu konuda işimizi kolaylaştırabilir.

 

4. Hediyeyi Paketle

Paketleme işlemi oldukça önemlidir. Eğer hediyemizi bir gazete ile paketleyip verirsek çok çekici görünmeyecektir. Paketi bir kurdele ile sarabilir, küçük etiketler ve sim ile süsleyebiliriz. Eğer yerimiz müsait ise bir yerine kaligrafik el yazısı ile tatlı bir mesaj yazabiliriz. Bu şekilde mükemmel bir hediye paketi hazırlamış oluruz

 

5. Küçük Bir Not veya Kart

Aramızda isimsiz hiç kimse yok. Hediyeyi kimin verdiğini düşündürmek çok kibarca bir davranış değildir. Tekrardan bir kartın üzerine küçük ve anlamlı bir yazı veya arkadaşımız özelse bir şiir yazabiliriz. Bu onu çok özel hissettirecektir.

 

6. Sesini Kaydet

Eğer hediye almak için hiçbir fikrimiz yok ise bir CD ye sesimizi mesaj olarak kaydedip bu CD yi arkadaşımıza hediye edebiliriz. 

 

7. Doğrudan Teslimat

Arkadaşımızla farklı şehirlerde yaşamıyorsak hiç kimseden postacı olmasını rica etmemeliyiz. Eğer farklı şehirlerde isek o zaman bir postacıya ihtiyacımız olacaktır.

 

^ Yukarı Çık